Church Officers and Committees 2015-2016

SUNDAY SCHOOL OFFICERS:

 

SS Director:  Bro. Limuel Simpson

Assistant SS Director:  Amy Lackey

SS Secretary : Sandra Stout

Assistant SS Secretary: Nancy Mahoney/ Geneva Evans

 

SUNDAY SCHOOL TEACHERS:

Adult Class I:  Bro. Wayne Watson/ Bro. Woody Evans

Adult Class II:  Bro. Dan Stout/ Mrs. Mary Simpson

College and Career:  Amy Lackey

6th-12th Grade Class:  Bro. Keith Perkins/ Amy Lackey

2nd-5th Grade Class:  Mrs. Ann Crosser

4 yr. olds-1st Grade:  Mrs. Gay Rhodes

Nursery: Mrs. Kaye McNeese/ Mrs. Lana Smith

 

OTHER POSITIONS:

Senior Pastor:  Bro. Woody Evans

Youth Leaders: Bobby and Ann Crosser/ Keith Perkins

Worship and Music Director:  Bro. Dan Stout

Assistant Music Director:  Mrs. Kathy Canamore/ Ms. Geneva Evans

Pianist:  Mrs. Sandra Stout/ Amy Lackey

Organist:  Amy Lackey

Church Clerk:  Mrs. Nancy Mahoney

Assistant Church Clerk:  Mrs. Pat Frizzell

Church Treasurer:  Mrs. Mary Ruth Simpson

Assistant Treasurer:  Mrs. Dean Watson

Ushers:  Bobby Crosser, Joe Daniels, Luke Evans, Blaine Henderson,  Mike Henley, Luther Rhodes, Limuel Simpson, and Wayne Watson

Nursery:  Mrs. Kaye McNeese/ Lana Smith

Awana Commander:  Mrs. Renee Perkins/Mrs. Nancy Mahoney

Prayer Chain Coordinator: Mrs, Vandora Grimes

Childrens' Church Director:

 

ACTIVITIES COMMITTEE:

Reneta Henley, Nancy Mahoney, Becky Evans, Renee Perkins, Gay Rhodes, Sandra Stout, Jami Daniels

 

AUDIO AND VIDEO COMMITTEE:

Keith Perkins, Dan Stout, Wade Stout, Joel Smith and Lucas Evans

 

BAPTISMAL COMMITTEE:

Becky Evans, Gay Rhodes, Wade Stout and Wayne Watson

 

BUILDING & GROUNDS COMMMITTEE:

Joe Daniels, Mike Henley, Limuel Simpson, Joel Smith, Wayne Watson, Wade Stout, Bobby Crosser

 

CHURCH BUS COMMITTEE:

Keith Perkins, Joel Smith, Pat Frizzell, Dan Stout, Bobby Crosser

CHURCH SIGN COMMITTEE:

Bro. Limuel Simpson and Wade Stout

 

CHURCH WEBSITE COMMITTEE:

Pastor Bro. Woody Evans/ Amy Lackey and Luke Evans

 

FINANCE AND STEWARDSHIP COMMITTEE:

Keith Perkins, Mary Ruth Simpson, Wayne Watson, Dan Stout, and Pat Frizzell

 

FLOWER AND FOOD COMMITTEE:

Gale DeBord, Reneta Henley, Doris Stivers, Geneva Evans, Pat Frizzell, Bernice Green, Vandora Grimes, Jami Daniels, Nancy Anderson, and Shirley Matthews

 

FOOD PANTRY COMMITTEE:

Mrs. Gay Rhodes, Mrs, Gale Debord, Amy Lackey, Bernice Green, and Mrs. Dean Watson and Shirley Matthews

 

NURSERY COMMITTEE:

Mrs. Nancy Mahoney, Lana Smith, Amy Lackey and Mrs. Kaye McNeese

 

SANCTUARY DECORATING COMMITTEE:

Mrs. Becky Evans and Reneta Henley and Sherry Evans

 

TRUSTEES:

Bro. Dwight Hillis, Bro, Limuel Simpson and Bro. Dan Stout

 

YOUTH AND CHILDREN COMMITTEE:

Amy Lackey, Keith Perkins and Renee Perkins, Sandra Stout, Wade Stout, Ann Crosser adn Bobby Crosser,

Join Our Mailing List

Brownsville mailing list

  December 2017  
SMTWTFS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31    
Upcoming Events
DEC

17

SUN
Business Meeting
After Evening Worship Service
Bible Search